10 informacji jak transportować ponadgabaryty - trans insider

transport ponadgabarytowy

mosty) i następnie dopasować do niej

Transport ponadgabarytowy umożliwia przewożenie m.in. elementów infrastruktury, całych hal i magazynów, ale też skomplikowanych konstrukcji przemysłowych czy nawet części samolotów. Mimo iż wiele firmy zajmuje się nim na

10 informacji jak transportować ponadgabaryty - trans insider transport ponadgabarytowy
co dzień, jest on na tyle skomplikowany, że każdorazowo wymaga indywidualnego podejścia do konkretnej sprawy. Dobry plan działania staje się w tym przypadku absolutnie niezbędny. To właśnie od jego utworzenia rozpoczyna się każdy taki transport - czy to transport maszyn, czy to transport kadłubów samolotów.

W planie na pewno należy uwzględnić całą trasę, by zawrzeć na niej wszystkie ewentualne przeszkody (np. mosty) i następnie dopasować do niej odpowiedni typ pojazdu. Niektóre, zazwyczaj wyjątkowo ciężkie lub niewymiarowe ładunki mogą też wymagać wprowadzenia pewnych zmian w infrastrukturę drogową, do czego z kolei niezbędne jest uzyskanie odpowiednich zgód. Szczegółowe zaplanowanie poszczególnych etapów pracy to już połowa sukcesu. Bez planu transport ciężki staje się wręcz niemożliwy w realizacji.


Organizacja transportu ciężkiego

Transport towarów od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W szczególności międzynarodowy przewóz jest opłacalny, więc coraz częściej samochody ciężarowe przejeżdżają granice swojego kraju i jadą do państw zagranicznych.

Transport ponadgabarytowy jest specyficzny. Wiąże się on z dodatkowymi formalnościami, o których firma musi pamiętać. Dla kierowcy ciężarówki transport ciężki to również wyzwanie. Z całą pewnością zauważy różnicę w czasie jazdy jeżeli pierwszy raz będzie przewoził tego typu załadunek.

Zdarza się, że kierowca czuje bardzo dużą odpowiedzialność za przewożony towar. Dlatego firma powinna mu zadbać o to, żeby mógł spokojnie przemieszczać się drogami w różnych krajach. Z całą pewnością transport maszyn wymaga odpowiedniej logistyki. Ciężarówka z takim towarem nie może poruszać się po wszystkich drogach. Warto więc już wcześniej zaplanować objazdy, żeby nie doszło w trasie do niekomfortowej sytuacji. Czasami trudno przewidzieć co się stanie w trasie, ale niektórych niespodzianek można uniknąć.


Nie da się jej zaplanować z

Mimo iż transport lądowy można uznać za typ transportu bardzo uniwersalnego i wręcz idealnego, ma on swoje poważne wady. Warto się o nich dowiedzieć. Dzięki temu każdy sam zdoła stwierdzić, czy właśnie tego potrzebuje.

Pierwsza wada tyczy się wypadków i kolizji na drogach. Przeprowadzając transport maszyn dla firm, zwykle należy trzymać się wskazanych terminów, a te mogą niestety zostać samoistnie przesunięte, jeżeli przewoźnik natknie się na trasie na jakąś przeszkodę. Nie zdarza się to rzadko. Jeszcze gorzej, gdy transport ciężki zostanie uniemożliwiony przez kiepskie warunki atmosferyczne, z którymi nic nie da się zrobić. A pogoda w Polsce lubi płatać figle. Nie da się jej zaplanować z większym wyprzedzeniem, a i prognozy sprzed jednego dnia bywają nietrafione. Silne opady deszczu, wichura czy śnieg totalnie uniemożliwią transport ponadgabarytowy. Poważnym błędem byłoby bowiem decydowanie się na przewożenie bardziej wartościowych rzeczy i towarów mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.


Transport ciężki wymaga również dodatkowych opłat

Zamknięcie granic wynikające z panującej pandemii spowodowało zwiększenie nacisku na transport lądowy. Gospodarka światowa zwolniła, ale nie wyhamowała całkowicie. To, co do tej pory przewoziły samoloty transportowe czy statki, dzisiaj przewożą samochody i pociągi.

Najtrudniej w tej sytuacji ma się transport ponadgabarytowy, transport maszyn i transport ciężki. Czas realizacji znacznie się wydłużył, ponieważ transportowanie dużych ładunków jest realne tylko w nocy i musi się odbywać pod ścisłym nadzorem ekipy prowadzącej. Nie wszystkie europejskie drogi są przystosowane do takich przewozów, co oznacza potrzebę wyznaczenia ścisłej trasy.

Ponadto koszt transportu ponadgabarytowego wiąże się z zatrudnieniem większej liczby personelu oraz wypłacaniem wyższych stawek za pracę w czasie nocnym i dodatków za pracę w szkodliwych warunkach. Wymaga to wyższych ubezpieczeń zarówno ludzi, jak i samego ładunku.

Transport ciężki wymaga również dodatkowych opłat za przejazd drogami publicznymi, za wjazdy na autostradę i podatek od transportu ponadgabarytowego.