ewóz ładunków o ograniczonej długości, szerokości, wysokości i masie. Niektóre maszyny i konstrukcje można rozdzielić na mniejsze elementy, dzięki czemu spełnione zostaną wszystkie wymagania. Niestety nie zawsze jest to możliwe i potrzebny jest tak zwany transport ponadgabarytowy.
Po uzyskaniu uprawnień i odpowiednim zabezpieczeniu ładunku można przewozić elementy przekraczające masę i wymiary wyszczególnione w przepisach. Wymagana jest też do tego specjalistyczna naczepa, która umożliwi bezpieczny przewóz. Transport ciężki jest bardzo problematyczny, jednak przy zastosowaniu współczesnej technologii i nowatorskich rozwiązań staje się coraz łatwiejszy i bezpieczniejszy.
Transport maszyn może wiązać się z ich uszkodzeniem, dlatego muszą one być jak najlepiej zabezpieczone, a ich umieszczenie na naczepie powinno być dobrze przemyślane.
Transport ponadgabarytowy
W dzisiejszych czasach transport odgrywa bardzo dużą rolę. Widzimy na drogach coraz więcej samochodów ciężarowych, które poruszają się po całym świecie i przewożą różnego rodzaju produkty.
Dla firm zajmujących się transportem bardzo duże znaczenie ma transport ponadgabarytowy. Jest on uznawany za transport ciężki, który wymaga potrzebnych zaświadczeń. Duże znaczenie ma też logistyka, ponieważ taki samochód nie może zatrzymywać się w każdym miejscu.
Transport maszyn jest coraz bardziej widoczny. Wiele przedsiębiorstw z niego korzysta, ponieważ jest to bezpieczniejszy sposób na dostarczenie maszyny z jednego miejsca w inne. Jest to również często tańsze rozwiązanie, więc nic dziwnego, że coraz więcej kierowców samochodów ciężarowych zajmuje się przewożeniem wszelkiego rodzaju maszyn. Dla nich to jest również wyzwanie, gdyż muszą szczególnie uważać. Taki ładunek jest przeważnie bardzo cenny, więc trzeba dbać o to, żeby w czasie jazdy nie został w żaden sposób uszkodzony. Jednak przewóz maszyn jest opłacalny.
Transport ponadgabarytowy
Transport ponadgabarytowy, nazywany również ciężkim, to gałąź transportu zajmująca się ładunkami ponadnormatywnymi oraz nienormatywnymi. Swoimi wymiarami wykraczają one poza wymiary ładunków dopuszczanych tradycyjnie do transportu drogowego. Właśnie dlatego transport ciężki dodatkowo wymaga zawsze specjalnego zezwolenia.
A jak wygląda organizacja takiego transportu? Przede wszystkim obejmuje ona szczegółowy plan trasy i dobór odpowiedniego środka. Jeśli chodzi o trasę, to trzeba między innymi uwzględnić wszystkie przeszkody, jak chociażby ronda, wiadukty, czy też wysokie krawężniki. Nie każdy ładunek da się bowiem przewieźć tam, gdzie one występują. Kwestia środka to natomiast kwestia doboru optymalnej naczepy. Inna bowiem sprawdzi się w przy transporcie linii produkcyjnej, a inna, gdy w grę będzie wchodzić transport maszyn.
Ze względu na specyfikę, jaką charakteryzuje się tego typu transport, jego usługi mogą świadczyć tylko wyspecjalizowane firmy. A to wszystko ze względu na ogólnie pojęte bezpieczeństwo.
A wtedy musisz wykorzystać to co
Nawet jeśli twoja firma posiada własne ciężarówki lub inne pojazdy oraz dopasowane do nich naczepy, czasami i one nie wystarczą do przewiezienia pewnych niestandardowych ładunków. A wtedy musisz wykorzystać to, co oferuje ci transport ponadgabarytowy. Wraz z jego pomocą jesteś w stanie przewieźć każdy, nawet najbardziej nietypowy, najcięższy czy totalnie niewymiarowy ładunek - chociażby maszynę rolniczą.
Oczywiście transportem ponagabarytowym nie jest wyłącznie transport maszyn rolniczych. To także transport zbiorników, hali i magazynów, konstrukcji stalowych czy infrastruktury. Usługa ta umożliwia ci również przewiezienie cięższego sprzętu drogowego, budowlanego bądź górniczego, a także elektrowni wiatrowych oraz innych elementów wykorzystywanych w branży energetycznej. W każdym z tych przypadków najważniejszy okaże się wybór właściwego pojazdu transportowego. Z uwagi na to, że sam na pewno nim nie dysponujesz, transport ciężki powinieneś przeprowadzać każdorazowo przy współpracy ze specjalizującymi się w nim firmami.